Събрание UIMLA 2024

Сдружение „Планини и Хора – Асоциация на Планинските Водачи в България“

Годишното събрание на УИМЛА 2024

Юбилейната 20-та годишна среща се проведе в Скопие, Северна Македония 31 Октомври – 3 Ноември 2024 г. Тази година участвахме на живо, като делегати от България бяха Николай Павлов – Никята и Момчил Дамянов. Организаторите на събитието бяха МАИВП (Македонска асоцијација на интернационални водичи во планина).

В периода 31-ви октмоври – 3-ти ноември в Скопие (Северна Македония) се проведе юбилейната 20-та годишна среща на UIMLA (Международна федерация на асоциациите на планинските водачи). На място пристъстваха делегати от 20 страни-членки, останалите 5 се включиха онлайн в Zoom. Асоциацията на българските планински водачи „Планини и хора“ беше представена от Николай Павлов и Момчил Дамянов. 


Ден 1: 31 октомври
През първия ден, през който делегатиге все още пристигаха, тези, които бяха вече на място (включително и БГ делегатите) се събраха в село Радишани, на 8 км от центъра на Скопие, където е седалището на македонската организация, както и техния учебен център с основаната наскоро Mountain Academy
С пристигналите делегати в неформална среда, бяха разискани няколко теми, като как да се организират срещи за всички членове на UIMLA, не само на делегатите и на председателите на асоциациите (бяха предложени лагери, подобно на скаутските), дали искаме UIMLA да се разширява и да привлича нови членове, като ако се продължи така – ще трябва по-голям ресурс или каква да бъде политиката за устойчиво развитие на UIMLA и какво може да се направи по въпроса. Срещите бяха модерирани от председателя на UIMLA Йан Спиър, а отговорник за политиката за устойчиво развитите е вицепрезидента Мариан Ангел.


Ден 2: 01 ноември
Ден за дискусии по различни теми в голямата зала, със всички делегати.
Денят започна с лекция на Георги Георгиев – Черния на тема IFMGA и EEMGA, история и развитие, която продължи с дискусия по темата професионални водачи / доброволни водачи, като дискусията взе посока и към водачите работещи без правоспособност, водачи на черно.
Имаше представяне на новата страна, кандидат член на UIMLA – Казахстан. 
Цяла делегация беше дошла от Казахстан, с присъствието на представител на тяхното министерство, легендарен водач (14-те 8-хилядници без кислород, 3 пъти Еверест). Бяха донесли интересни печатни материали за Казахстан и по-конкретно Алмати – най-големият им град, който е и в непосредствена близост до планините.
Предсетателят анимира една дискусия за необходимостта от холограмните стикери. Явно пролича желанието да се премине към „електронни“ членски карти, холограмните стикери излишно допълнително натоварват организацията. 
Беше разяснено как стои рамката на обучението и правомощията на IML в техните страни, като се дадоха примери за допълнителни кварлификации, които съществуват в различните страни. Например, в Норвегия имат допълнителна квалификация за движение по ледници, в Словения – за работа на виаферата, в Швейцария могат да ползват въже и алпийска екипировка на определен клас пътеки – Т4 (пътеки със стационарни парапети).
Вечерята беше импровизирана, традиционната вечеря, състояща се от традиционни храни и напитки донесени от делегатите. Тази „традиционна“ вечеря се появи след 2010 година, като основоположници бяха делегатиге на България.

Ден 3: 02 ноември
Доклада на председателя беше приет почти единодушно, против гласуваха само френската асоциация, които присъстваха онлайн.
Основните точки бяха гласуването на обновените стантарт и CPD (Continuing Professional Development) на сдружението, които бяха приети. Проекта за обновения стандарт, който не беше променян през последните 10 години, беше обект на остра полемика между ръководството на UIMLA и IFMGA през последните месеци, поради разписаната в него употреба на въже и котки. Явно преди събранието в Скопие е имало работни срещи, на които различията са били изгладени и стандарта беше приет без възражения от присъстващите делегати. Като делегати на австрийската и италианската асоциация бяха IFMGA водачите съответно Хано Донц и Сезаре Бианчи, които държаха само държаха кратки речи, положително настроени към новия стандарт.
Италианските делегати съобщиха, че най-после са успели да променят закона, и вече IML ще могат да работят в Италия на сняг (със снегоходки), като това се очаква да бъде напълно завършено от правителствот до края на зимата.
Гласува се разширяване на борда на UIMLA с един човек, като така стават 6 човека. При равен брой гласували „за“ и „против“ ще натежи жгласът на председателя. Този 6-ти човек ще ни бъде представен в началото на следващата година и тогава ще се гласува за него. Тенденцията е бордът да стане от 7 човека, настоящия борд се оплака, че има много работа за вършене.

В семейството на UIMLA, като пълни членове бяха приети  Боливия и Непал.
Мексико и Казахстан поеха по пътя на пълното членство.
Гърция, Грузия и САЩ продължават да бъдат кандидат членове, като Гърция и Грузия имаха делегати на събранието.

Домакин на следващата годишна среща през 2025 година ще бъде България през 6-9 ноември. 

По-важните въпроси от дневния ред:

1. Приет е отчета на дейността на организацията.
2. Приет е Финансовия отчет на организацията. 
3. Представяне на аспирант членовете на Казахстан и Мексико.
4. Гласуването за приемането им беше положително и бяха приети за аспирант членки на УИМЛА.
5. Гласуването за приемане на Непал и Боливия за пълноправни членове на УИМЛА беше положително и УИМЛА стана с 27 страни и 5 Аспирант страни.
6. Представяне на новия стандарт на УИМЛА.
7. Представяне на новия CPD стандарт.
8. Гласуването беше с мнълно мнозинство и новите стандарти бяха приети.
ЛИНК КЪМ НОВИТЕ СТАНДАРТИ